Nejste spokojení s tím, co vám vnucují? Myslíte si, že neexistuje jiná možnost, jak žít? Ale existuje.

 
 

Setkání v Čarovně

Vytvořeno 19.09.2009 19:54:42 | Poslední změna 27.09.2009 10:48:33
18. 9. 09 v čajovně Čarovně došlo k setkání lidí, kteří se reálně zabývají, jak vybudovat autonomní soběstačné městečko. Toto setkání iniciovali ti, kteří se prozatím setkávali spíše na serveru zeitgeistmovement.cz. Měl jsem tu čest, že jsem byl na tuto otevřenou akci pozván a jaké jsou moje dojmy?

Už při vstupu do čajovny jsem byl uvítán velice příjemnými a otevřenými lidmi, kteří se rozhodně nepovažují za nějaké spasitele světa.
Od začátku probíhala zapalená debata a témata, která mě velice zajímají, jako vegetariánství, vzdělávací systém, výchova dětí, soběstačná energetika a filozofie hnutí zeitgeist.

Dalším zajímavým zpestřením byla tzv. kruhová debata, kde se posílalo dřívko, které určovalo, kdo má slovo. V takové debatě jsme se mohli navzájem trochu poznat a především si zdělit, co od takového projektu očekáváme a co očekáváme od samotného setkání. Názory se různily od lidí čistě nestranných, kteří se přišli spíše seznámit, přes konstruktivní návrhy samotného budování, až po futuristické vize připomínající projekt Venus a jeho nahrazování manuální práce stroji.

Zajímavý okamžik nastal, když později dorazil tvůrce jednoho z prvních projektů samostatného městečka v ČR Zdeňka Sokola, který také přispěl svými zkušenostmi a radami z budování a žití v takovém městečku. Byl jsem trochu překvapen, když jsem se se dozvěděl, že tato skupina (zóna remix) prozatím nenašla vhodný systém financování a dostatek lidí.

Když dorazili poslední účastníci setkání, pustili jsme se opět do kruhové debaty a každý odpovídal na to, čím by do samotného projektu mohl přispět. Bylo zajímavé vidět, že každý by mohl svou trochou přiložit do mlýna a dříve nebo později se zapojit do plánování a budování. Otázka je, jak vážně to jednotliví účastníci berou a jak dlouho jim toto nadšení vydrží.

V druhé půli sezení, i přes množství vypitých povzbuzujících čajů, na účastníky padala únava a samotná přednáška organizátora akce se nesla spíše v duchu abstraktních pojmů a pro mnohé unavené posluchače zbytečně zdlouhavou předmluvou a pro mě osobně kukuč na nudně vyznívající graf.
Michal mi jistě odpustí a dá za pravdu, že pozdější povídání o shánění peněz, tvorbě neziskové organizace a čerpání,využívání peněz evropských fondů bylo mnohem zajímavější a přínosnější.

V brzkých ranních hodinách jsme se konečně dopracovali k samotnému plánování projektu a možných komplikací, které by nás mohli potkat. Stanovili jsme si své cíle a určili hrubý kontext, jak dále pokračovat a na co zaměřit svojí pozornost.

Druhý den po krátkém protažení a výletě za houskami, jsme mohli pokračovat v debatě. Slova se ujal zkušený řečník Ondra a společně s Michalem naházeli do počítače potřebné věty pro založení neziskové organizace. Tak první krok je za náma, už máme určitou vizi a před sebou spoustu práce a překážkový běh přes administrativu a házející klacky stávajícího systému.

A jaké jsou moje dojmy?
Potkal jsem skvělou partu lidí z různých koutů republiky, kde se mnozí divili, jak vlastně vypadají ti pisálkové z internetu. Skvěle jsme si pokecali a moje srdce zaplesalo, že existujou lidé, kteří mají velmi podobné myšlenky, jako já a chtějí se touto alternativou osvobodit od otrocké práce a nezdravého prostředí. Velmi reálně vypadaly Michalovy promluvy o budování fotovoltanické elektrárny a samotné čerpání z evropských fondů. Líbilo se mi Ondrovo velké odhodlání pro samotné plánování a vůbec odvahu všech, kteří souhlasili, že by do toho šli.

Takže samotný výsledek mě potěšil, protože jsem mohl osobně vidět, že se něco děje a existují lidé, kteří jsou ochotni se tomuto tématu velmi intenzivně věnovat a především se do něho aktivně zapojit.
Myslím si, že teď je důležité rozdělit jednotlivé role pro usnadnění plánování, hodit to na papír, rozhodit sítě známých a najít vhodný pozemek a začít jednat s úřady a evropským fondem pro granty.
 
Informace o zpracování osobních údajů |  Prohlášení o Cookies |
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one